دیجیتال مارکتینگ به سبک حرفه ای | مستر وب سئو

انواع سئو

انواع سئو از نظر تکنیک :

  • سئوی کلاه سفید: (White Hat SEO)
  • سئوی کلاه سیاه: (Black Hat SEO)
  • سئو کلاه خاکستری: (Gray Hat SEO)

پشتیبانی سئو سایت ‐ بهینه سازی وبسایت

سئو کلاه سفید چیست؟

هدفی که سئو کلاه سفید دارد این است که وبمسترها و سئو کارها بتوانند با روش های فنی و اصولی که مورد تایید موتور ها و الگوریتم هایشان است کار کنند زیرا منطق اصلی سئو بکارگیری سئو کلاه سفید به صورت طبیعی(ارگانیک) با استفاده از روش های سئو داخلی و سئو خارجی که در بالا تعریف کردیم می باشد در غیر این صورت سایت مورد حمله قرار میگیرد و رتبه و جایگاه خود را از دست می دهد.

سئو کلاه سفید یا سئوی اخلاقی به مجموعه روش‌ها و تکنیک‌هایی گفته می‌شود که خود موتورهای جست‌وجو برای بالا بردن رتبه سایت‌ها معرفی کرده‌اند. این روش‌ها رتبه سایت را به صورت طبیعی و قانونی بالا می‌برند.

بهترین مورد از انواع روش های سئو همین کلاه سفید است. البته سخت‌ترین و طولانی‌ترین روش هم هست. برای داشتن سئوی کلاه سفید باید صبور باشید، مدام بر وب سایت‌تان نظارت کنید و تکنیک‌ها را به درستی به کار بگیرید. در عوض پیش گوگل آبرو و اعتبار به دست می‌آورید و جایگاه‌تان تثبیت خواهد شد.

سئو کلاه سیاه چیست؟

روش هایی برای دور زدن موتور جستجو گر گوگل. در این نوع سئو وبمستر با تلاش در گول زدن گوگل، سایت خود را به عنوان یک سایت مرجع و با اعتبار جا میزند.

سئو سیاه روش های زیادی دارد. مزیت این نوع سئو سرعت بسیار بالای آن است اما متأسفانه در این روش احتمال برگشتن سایت شما به صفحات قبل و نتایج پایین گوگل بسیار زیاد است و ریسک بالایی دارد (پنالتی یا جریمه شدن توسط گوگل).

در نظر داشته باشید که هوش مصنوعی گوگل هر روز نسبت به روز قبل در حال ارتقا است و در هر بار آپدیت سایت های زیادی را که قبلا در روند کاری خود از سئو سیاه استفاده کرده بودند را حذف میکند.
به عمل حذف یک سایت از نتایج جستجو، توسط گوگل؛ پنالتی گوگل گفته میشود. در این حالت سایت شما رتبه خود را در یک کلمه کلیدی خاص کاملا از دست میدهد و به صفحات ۲۰ به بعد گوگل باز میگردد، همینطور ممکن است رتبه شما در کلمات دیگر نیز دچار تنزل شود.

بازگردانی سایت پنالتی شده به نتایج گوگل کاری نسبتا مشکل و بسیار زمان بر است.

سئو سیاه علاوه بر دور زدن هوش مصنوعی موتور های جستجوگر، به رقابت ناجوانمردانه با رقبا نیز اطلاق میشود.

در این نوع رقابت یک سئو کار کلاه سیاه با ایجاد روش های دروغی و اصطلاحا ایجاد پاپوش، باعث میشود گوگل سایت رقیب را یک سایت اسپم شناسایی کرده و پنالتی کند.
همینطور ممکن است سئوکار کلاه سیاه با ایجاد حملات اینترنتی به سایت رقیب خود، باعث از دسترس خارج شدن آن سایت شود.

سئو کلاه خاکستری چیست؟

این مورد از فهرست انواع روش های سئو نیز ادامه مبارزه سئوکاران با گوگل است.

سئو کلاه خاکستری یک روش مابین دو روش قبلی یعتی سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه می باشد و به این معنی است که ما گوگل را دور می‌زنیم اما یک جوری که متوجه نشود و با ریسک کمتر!

به صورت خلاصه کلاه خاکستری‌ها خوبند تا زمانی که لو نرفته باشند!

این روش مخصوص سئوکاران حرفه ای می باشد و مانند حرکت بر روی بک لبه تیغ است دیگران نباید به سمتش بروند. چون سایت‌شان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

انواع سئو از نظر دسته بندی :

  • سئو داخلی(on page SEO)
  • سئو خارجی(off page SEO)
  • سئو فنی

سئوی داخلی یا On-page SEO

به تمامی فعالیت هایی که در داخل خود وب‌سایت در جهت بهینه سازی سایت انجام میشود سئو داخلی(On Page SEO) میگویند. سئو داخلی در بهینه سازی وب‌سایت نقش بسیار مهمی دارد زیرا اگر محتوا یا لینک سازی داخلی بهینه نباشد ن تنها موتور جستجو اهمیتی برای صفحات قائل نمیشود بلکه هر کاربری که جذب وب‌سایت میشه به دلیل نبودن محتوایی جذاب و لینک سازی مفید از سایت خارج میشود و خسارت های زیادی به وب‌سایت وارد میکند، اگر بخواهیم مقدمتاً مروری بر سرفصل‌های سئوی داخلی داشته باشیم، می‌توان موارد زیر را نام برد:

انجام تحقیق در خصوص کلیدواژه (KeyWord Research): تصمیم در مورد اینکه در چه کلیدواژه‌هایی تصمیم داریم در گوگل رتبه #1 را پیدا کنیم. با این تحقیق می‌توانیم میزان رقابت (Competition) و حجم ترافیک دریافتی (Volume) را بسنجیم. در این دوره نحوه تحقیق در خصوص کلیدواژه‌ها را با ابزارهایی مانند Key Word Planner بررسی می‌کنیم و خواهیم گفت چگونه کلیدواژه‌هایی با حجم ترافیک و جستجوی زیاد و رقابت کم را انتخاب کنیم.

تَگ عنوان (Title Tag): یکی از مهم‌ترین عوامل در سئوی داخلی است که عبارتی 50-60 کاراکتر را شامل می‌شود. این عبارت به طور کلی توصیفی از کل محتوا به دست می‌دهد.

توضیحات متا (Meta Description):خلاصه و توضیحی از وبسایت که حدود 155 کاراکتر را در بر می‌گیرد.

URL: استفاده از URLهای قوی، فهم و اطلاعات بهتری به مخاطب و گوگل می‌دهد.

تَگ هِدِر (Header Tag): باعث می‌شود سلسله‌مراتب و ساختار محتوای صفحه به گوگل فهمانده شود و علاوه بر این، مخاطب نیز با محتوایی با ساختار مناسب روبرو می‌شود.

استفاده از لینک‌های داخلی (Internal Linking): اگر در محتوای یک صفحه به صفحه دیگری از محتوای خود لینک بزنید، جدای از اینکه مخاطب را بیش‌تر در سایت نگه می‌دارد و اصطلاحاً Navigate می‌کند، گوگل در می‌یابد که مطالب شما پیوستگی دارد و به صورت مرتبط و تمیز چیده شده است. به طور کلی فرآیند index کردن هم تسریع می‌شود.

استفاده از کلیدواژه (Keyword Usage): گوگل هنگام کرول کردن در سایت از NLP استفاده می‌کند. یعنی به طور طبیعی به دنبال محتوا و کلیدواژه‌های مرتبط می‌گردد.

نقشه سایت (Sitemap): در نقشه سایت، به مخاطب و گوگل کمک می‌کنیم ساختار سایت را در دو حالت HTML (برای انسان‌ها و مخاطبان) و XML (برای گوگل) بفهمند.

پکیج سئو محتوا

سئو خارجی (off page SEO)

سئو خارجی چیست ؟

برای بهبود رتبه سایت برخی از عملیات در خارج از سایت انجام میگیرد و ارتباطی به محتوا داخلی سایت ندارد. از جمله کار روی سوشیال (شبکه های اجتماعی)، بک لینک گیری از سایت های معتبر(لینک بیلدینگ) و یا هر چیزی که در خارج از سایت انجام میگیرد سئو خارجی یا Off Page SEO می گویند.

بررسی سئو خارجی :

سئو خارجی می تواند به صورت سئو کلاه سیاه یا سئو کلاه سفید باشد که در پایین توضیح می دهیم. هر چند که امروزه توسط الگوریتم های جدید گوگل محدودیت های زیادی برای سئو خارجی ایجاد شده ولی باز دارای اهمیت زیادی می باشد.

کاربرد سئو خارجی در سئو سایت :

سئو سایت اگر اصولی و در طول زمان بدون استفاده از راه کارهای سئو کلاه سیاه باشد همیشه کاربردی خواهد بود زیرا علاوه بر انجام سئو داخلی باید سئو خارجی نیز به جهت شناساندن و بالا بردن بازدید سایت مورد توجه قرار گیرد تا بتوان یک سایت را به برند و جایگاه خوب رساند فقط باید الگوریتم های جدید گوگل که موتور گوگل ارائه داده را رعایت نماییم تا در دام الگوریتم های گوگل نیافتیم. با توجه به بررسی های تازه انجام شده توسط شرکت MOZ باز بک لینک گیری که از کاربرد های سئو خارجی می باشد در اولویت سئو سایت می باشد.

هدف سئو خارجی چیست ؟

هدف سئو خارجی کمک به موتورهای جستجو از جمله گوگل در شناسایی و دادن رتبه و جایگاه به سایت مورد نظر می باشد که برای این منظور با کار روی لینک ها و تبلیغات که توسط سئو کار برای سئو خارجی انجام میگیرد به کار می رود.

دلیل اینکه از بین موتور های جستجوی موجود اکثرا از موتور گوگل صحبت می شود به این دلیل می باشد که بسیار محبوب بوده و در جایگاه اول موتور های جستجوگر قرار دارد.

پکیج حرفه ای سئو کامل داخلی سایت

سئو فنی

سئو تکنیکال به طور ساده به چند قسمت تشکیل میشود.سئو داخلی ، سئو خارجی بر میگردد.در واقع شما تمام کارهای قابل مشاهده برای ربات های جستجو که انجام میدهید را طوری ساختار بندی می‌کنید که به بهترین شکل قابل فهم باشد و از لحاظ فنی صحیح و سالم باشد.

در واقع تمامی کارهای که ما در ساختار بندی سایت انجام میدهیم به صورت مسقیم و غیر مستقیم به این مبحث برمیگرده اما یک سری موارد مهمی داره که در زیر بهش میپردازم. دقت داشته باشید با خواندن مباحث این مقاله شما به طور کامل مسلط به این موضوع نخواهید شد چون خود این موارد وابستگی به موضوعات دیگری دارن پس توصیه میکنم ابتدا به مقالات آموزش سئو در سایت الو وب و یا منابع دیگر مراجعه کنید و سپس وارد این موضوع شوید تا پیچیدگی براتون پیش نیاد

استفاده از تگ canonical :

این تگ بیشتر برای سایت فروشگاهی ارزشمند است و صاحبان این سایت ها رو از خطر duplicate content محافظت میکند .این تگ باعث خواهد شد که صفحه از سایت شما منحضر به فرد بودن آن صفحه و یا ارتباطش به صفحات دیگر داره تایین میکنه .پس بهتر اگر صفحاتی از شما از نظر عنوان و یا موضوع به یکدیگر شبات دارند بهتر از این تگ canonical استفاده کنید و با این کار موتور هایی جستجو را هر چه بیشتر راهنمایی کنید قبل از این که آن ها برای موضوعات مشابه شما تصمیم گیری کنند و یا مورد خشم گوگل پاندا قرار بگیرید.

سرعت لود سایت

یکی از سه فاکتور مهم در سئو سایت سرعت لود سایت است . سرویس های انلاینی هم موجد است که شما با مراجعه به آن ایرادات سایت برطرف می‌کنید . بک سری نکاتی هست که بسیاری از وب مستران باید به آن توجه کنند وقتی سرعت لود بالا باشه اولا کاربران رضایتشون بیشتر خواهد شد 2-موتورهای جستجو به راحتی محتوای سایت شما رو ایندکس می‌کنند.

نحوه نمایش انواع محتوا در موتورهای جستجو:

اگر محتوایی که دسکتاب درست دیده میشود ولی در موبایل دیده نمی‌شود این یک ضعف است و سئو سایت شما در نسخه موبایل کمتر می‌شود. پس برای نسخه موبایل از اپلیکیشنها و یا تکنولوژی مثل فریم ورک بوت استرپ استفاده کنید .

برسی محتوای کم ارزش

محتوای کم ارزش شامل سه قسمت میشن

1-محتوای بی ارزش

2-محتوای تکراری

3-محتویاتی با حلقه ناتمام

امنیت سایت به همرا ه نسخه ssl

httpچند سالی هست که یک ضرورت به حساب میاد و بهتر از نسخه غیر رایگان آن استفاده کنید که یک مورد امنتی نیز به حساب میاد دیواری بین کاربر و دیتابیس سایت . امنیت سایت موقعی مهم میشه که سایت شما هک میشه و اگر این قضیه ادامه دار باشه اون سایت دیگر برای موتور جستجو مهم نیست درست مثل بانکی میمونه که به جای آن که پول داخل گاو صندوق بزاره داخل خیابان میزاره به امید اینکه کسی این پول ها رو ندزده. یه نکته سایت شما نباید هم با http , https قابل مشاهده باشد پس بهتر همه به شکل ssl سبز رنگ باشد.

وضعیت خطا ها 301 ،404، 503

مهترین خطا در سرور و سایت این سه مورد است و بقیه موارد خیلی کم استفاده می‌شود .بهتر این خطا ها برای همه مشخص باشه چرا که هم به خودتان کمک می کنید و هم به موتور های جستجو

استفاده از بردکرامب breadcrumb

براد کرامب مانند بک اتوبان دو طرفه بدون ترافیک است با پلهای هوایی . این بردکرامپ مسیر جدبد رو برا موتور های جستجو تعریف می‌کند این قضیه این قدر مهم است که در وب مستر نیز در هنگام ایندکس محتوا به آن اشاره میشود و موتور های جستجو هم استراتزی سایت و سازماندهی ساختار سایت شما رو بهتر درک می‌کنند .برد کرامپ به شما کمک مکنه در هر لحظه در کدام قسمت از سایت قرار دارید و در ادامه تصمیم بگیرد در همان مسیر ادامه دهید یا خیر.

تکنیک های سئو کلاه سفید

پست مهمان (Guest Blogging)

تکنیک پست مهمان در فرایند سئو کلاه سفید به معنی نوشتن مقاله در بلاگ های دیگران است. شما با استفاده از مقالات جذاب و با کیفیت می توانید با این روش ترافیک سایت خود را از طریق افزایش بک لینک ها بالا ببرید.

لینک طعمه (Link Baiting)

هدف از تکنیک لینک طعمه ترقیب کردن سایر سایت ها برای لینک دهی به وب سایت شماست. با ایجاد محتوای به روز، جذاب و تخصصی احتمال لینک دهی به وب سایت شما و امکان استفاده از روش لینک طعمه برای شما بالاتر خواهد بود.

محتوای با کیفیت

کیفیت محتوا بر ترافیک سایت مستقیما تاثیر دارد.هرچه عنوان محتوا با متن اصلی همخوانی بیشتری داشته باشد و همچنین کلیت محتوا یک پارچه و منسجم باشد مخاطبانی بیشتری را به خود جذب میکند. هم چنین احتمال لینک دهی سایر سایت ها به وب سایت شما بیشتر خواهد بود. اگرچه تولید محتوای با کیفیت می تواند فرایندی زمان بر باشد اما تاثیر مثبتی که بر محبوبیت سایت و مطالب شما می گذارد بسیار ارزنده است.

لینک دهی داخلی

این تکنیک کاربردی مانند یک راهنمای نقشه برای نشان دادن میانبر هایی به مخاطبانی که مطلب یا مقاله ای از سایت شما را می خوانند عمل میکند. شما با لینک دهی های داخلی اصولی می توانید مقالات متنوع را با ایجاد لینک داخلی های مرتبط به هم وصل کنید. با این ترفند با رفع نیاز های مخاطب خود ترافیک سایت را بالا ببرید.

بهینه سازی وب سایت

مهم ترین نکته در بهینه سازی وب سایت کیفیت محتواست. هر چه محتوای ارائه شده از کیفیت بالاتری برخوردار باشد وب سایت شما موفق تر خواهد بود. مشخص کردن اصولی کلمات کلیدی، توضیحات متا و تگ های مناسب به بهینه سازی ساختار وب سایت شما کمک میکند. هم چنین در نهایت تاثیرپذیری بیشتر موتور های جست و جو را باعث می شود.

تکنیک های سئو کلاه سیاه

متن مخفی (Hidden Text)

متن مخفی متونی هستند که برای کابر قابل مشاهده نیستند اما به موتورهای جست وجو نشان داده می شوند. به این ترتیب با ارائه کلمات کلیدی نامربوط اما پرطرفدار به موتور های جست و جو بازدید های سایت را بالا می برند.

مزارع لینک (Link Farms)

سایت یا گروهی از سایت ها که تنها با هدف افزایش محبوبیت سایر سایت ها از طریق لینک دهی ساخته شده اند به مزارع لینک معروفند. در این سایت ها شما معمولا با حجم زیادی از هایپر لینک ها مواجه می شوید که لزوما ارتباطی بین آن ها وجود ندارد. گوگل از مزارع لینک استقبال نمی کند و اگر لینک سایت شما در این مزارع باشد خطر قرار گرفتن در وضعیت پنالتی شما را تهدید می کند.

اشباع کلمه کلیدی (Keyword Stuffing)

در این روش با بکار بردن بیش از اندازه ی کلمه کلیدی در محتوا، تگ ها و تمامی قسمت های متن تلاش میشود تا موتورهای جست و جو را متقاعد کند که متن با کلمه کلیدی سرچ شده مرتبط است. این یک روش غیراخلاقی است زیرا به جای تمرکز بر کیفیت محتوا و ایجاد یک متن منسجم، بر تکرار بی دلیل و غیر منطقی یک کلمه اصرار شده است. با استفاده از این روش کاربر بعد از بالا آمدن وب سایت با یک محتوای بی کیفیت روبرو خواهد شد.

وبلاگ هرز (Blog Spam)

وجود مطالب هرز در وبلاگ ها به خصوص در قسمت کامنت ها که می تواند از لینک دهی های نامرتبط و سودجویانه اشباع شود توسط گوگل غیرقانونی اعلام شده است.

تکنیک اسکرپینگ یا کپی مطالب (Scraping)

در روش اسکرپینگ سئو کلاه سیاه به جای تولید محتوای با کیفیت اقدام به برداشتن مطالب از سایت های معتبر و کپی آن ها در سایت میشود. در این روش معمولا بدون توجه به کیفیت و انسجام محتوا ها از آن ها استفاده میشود که یک روش غیرقانونی است و در درازمدت باعث میشود تا سایت؛ مخاطبان و کاربران زیادی را از دست بدهد.

خرید لینک (Paid Links)

بیشتر افراد برای اینکه بتوانند زودتر به رتبه های بالا در موتور های جست وجو برسند و بابت تولید محتوا هزینه نپردازند اقدام به خرید لینک می کنند. گوگل این اقدام را روشی برای دور زدن قانون می داند.

صفحات درگاه (Doorway Pages)

در واقع این روش با ایجاد یک صفحه پل یا پرش کاربری را که به دنبال محتوای مشخصی می گردد و با یک کلمه کلیدی مشخص به صفحه راه پیدا کرده است را با یک لینک دهی فرمالیته به صفحه ای دیگر منتقل میکند که هیچ گونه ارتباطی با محتوای درخواستی او ندارد.

میزبانی انگل (Parasite Hosting)

در این روش با هدف سو استفاده از رتبه خوب یک وب سایت، میزبانی وب سایت بر روی سرور شخص دیگری انجام می شود بدون آن که مالک وب سایت از این موضوع خبر داشته باشد.

تکنیک نامرئی شدن (Cloaking)

در این روش برای یک آدرس وب سایت مشخص دو نوع محتوای متفاوت نشان داده می شود. در اصل برای پنهان کردن یک محتوای غیر مجاز، با استفاده از استفاده کردن از کلمات کلیدی پیرامون یک محتوای کاملا متفاوت با محتوای اصلی انجام میشود. محتوایی که به کاربر نشان داده می شود با محتوایی که به موتور جست وجو نشان داده میشود فرق میکند.

تکنیک های سئو کلاه خاکستری

خرید دامنه

برخی از دامنه ها هستند که دیگر مورد استفاده نیستند و یا منقضی شده اند ولی امتیاز و رتبه هم راستا یا بالاتر از سایت شما دارن را با پول ناچیزی خریداری و برای بکلینک سازی استفاده نمایید.

اکانت های شبکه های اجتماعی متعدد

می توانید با ساخت چندین اکانت دیگر و فعالیت در آنها به نفع سایت خود لینک دریافت کنید از جمله : لینکدین، اینستاگرام و …

طراحی مجدد سایت

می توانید بعد از مدتها و یا سال ها طراحی و کد نویسی سایت خود را با محتوا و لینک های قبلی به درستی و اصولی طراحی (به روز رسانی کنید) تا الگوریتم ها به دلیل تازگی و تغییرات در سایت ارزش جدید و بیشتری به سایت شما بدهند.

کامنت گذاری در سایت خود و دیگر سایت ها

می توانید در صفحات سایت خود و دیگر سایت های مرتبط در بخش کامنت ها یادداشت گذاری و لینک دهید ولی باید دقت کنید که توسط صاحبان سایت و الگوریتم ها مورد جریمه و اسپم قرار نگیرید. یعنی کاملا حرفه ای و مثل کاربر عادی رفتار کنید.

بک لینک دادن به سایت خود

می توانید با خرید بک لینک قانونی از سایت هایی که ریپورتاژ خبری دارند یا سایت هایی که تبادل لینک می کنند این کار را انجام دهید ولی باید مواظب باشید که لینک شما پاک نشود و کاملا اصولی بکار رود.

کلیک برروی دکمه های شبکه های اجتماعی

می توانید با استفاده از تغییر ip خود در شبکه های اجتماعی و کلیک روی لینک های خود به سایت هدایت شوید که این روش نیز ریسک دارد و روش قدیمی می باشد ولی باز هم کاربرد دارد.

قراردادن لینک در ایمیل سایت های خبری

با این روش به سایت های خبری ایمیل می دهید که لینک سایت شما را در خبرنامه های خود بگذارند و در عوض هزینه ای را پرداخت کنید.

آپدیت کردن سایت به روش کلاه خاکستری

در این روش ویرایش به صورت صوری و نمادین می باشد طوری که در حد تغییر تاریخ انتشار، به روز رسانی، ویرایش مکان تگ ها، درج کدهای مکان دهی و … که هدف فریب ربات های موتور گوگل است.

بکلینک از سایت ها و بلاگ ها در سئو کلاه خاکستری

در این روش اگر لنکی خریداری هم شده باشد در بازه ای که زمان خریداری شده به اتمام میرسد را دوباره خریداری میکنند تا موتورها متوجه آن نشود و از سایت های مرتبط انجام می شود و حتی متن انکر تکست ها را طوری جذاب می نویسند که کاربران روی آنها کلیک نماید.

کلمات کلیدی در سئو کلاه خاکستری

در سئو کلاه سفید تحقیق کلمات کلیدی به صورتی انجام می شود که مرتبط با سایت باشد و کلمه ای که بیشترین ترافیک را دارد را استفاده می کنند ولی در سئو خاکستری بر اساس پر مخاطب ترین کلمه انتخاب و محتوا نویسی و بکار می رود که امکان دارد مرتبط با سایت هم نباشد.

اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب دیگر

آموزش سئو

آموزش سئو برای مبتدیان – نحوه عملکرد موتور های جستجو

در این آموزش سئو مبتدی، به معرفی نحوه عملکرد موتورهای جستجو می پردازیم و مفاهیم کراول گوگل، ایندکس صفحات در گوگل و مفهوم رتبه بندی در موتور جستجو را برای شما عزیزان مطرح میکنیم. پیشنهاد میکنیم در صورتی که با مفاهیم سئو سایت آشنایی ندارید، حتما این مقالات را بخوانید: آموزش سئو برای مبتدیان – …

سئو خارجی چیست
سئو سایت

سئو خارجی چیست

منظور از سئو خارجی چیست و چرا مهم‌ترین نوع سئو است. تولیدکنندگان محتوا که محتوای سایت را توسعه می دهد، هیچ شناختی از سئو ندارد